Робоча зустріч у рамках Круглого столу «Авіація у Карпатському регіоні» Частина 1

by Pylypenko Vadym

Робоча зустріч у рамках Круглого столу «Авіація у Карпатському регіоні»
Проект: Сучасна прикордонна інфраструктура – Успішний Карпатський регіон (МОВІ)

25 лютого 2021 прикордонні регіони стали учасниками конструктивних дискусій та змістовних презентацій в рамках заходу «Авіаційне сполучення у Карпатському регіоні, що реалізовується в рамках Програми ЄІС ТКС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020 та ініційованого Радою повіту Марамуреш Румунії.

Захід відбувся за підтримки Закарпатської обласної ради, повітових рад повіту Марамуреш та повіту Сату-Маре, обласної ради Саболч-Сотмар-Березької області та Кошицького самоврядного краю за безпосередньої участі голів всіх прикордонних регіонів: Олексія Петрова, Іонела – Овідіу Богдан, Оскара Шестака, Растіслава Трнка. Саме завдяки партнерської підтримки прикордонних регіонів ми змогли організувати активну дискусію у такій складній темі, як «Авіація у Карпатському регіоні».
 
Олексій Петров, голова Закарпатської обласної ради (Україна), відзначив важливість авіаційного сполучення та мультимодального підходу до розвитку транспортного сполучення на прикордонних територіях.


Олексій Петров: «Для Закарпаття добросусідство є частиною культури, саме тому кордони є не лише лініями розмежування, але і лініями єднання. Через пандемію коронавірусу рівень економічної активності знизився, в тому числі і в галузі авіації. Через великі фінансові збитки потрібно шукати нові методи та впроваджувати нові заходи з підвищення мобільності населення. На сьогоднішній день Закарпатська область має розвинену мережу пунктів пропуску через кордон (19 пунктів пропуску).

Міжнародний аеропорт «Ужгород», має комунальну форма власності та перебуває під управлінням Закарпатської обласної ради. За останній рік було проведено велику кількість заходів спрямованих на відновлення авіаційного сполучення, зокрема 24 вересня 2020 року Президенти України та Словаччини підписали угоду, яка стосується використання повітряного простору над Словаччиною, і яка дозволить відновити повноцінну роботи Міжнародного аеропорту «Ужгород». Вже проводиться модернізація та реконструкція даного об’єкту, зокрема Урядом України великі кошти виділені на реконструкцію злітно-посадкової смуги, а також на реконструкцію будівлі аеровокзалу.
 
Надзвичайно важливе значення має заява Президента України стосовно будівництва нового міжнародного аеропорту на Закарпатті, а також відновлення роботи Міжнародного аеропорту «Ужгород». Більше того, була досягнута домовленість, що аеропорт Бориспіль передає аеропорту «Ужгород» необхідне обладнання для оперування рейсами.

Ще одним надзвичайно важливим проектом для розвитку авіаційного сполучення є проект «Карпатська мала авіація», в рамках якого буде запущений сегмент малої авіації. Сподіваємося, що підпишемо угоду та за підтримки Європейського Союзу та разом з партнерами з сусідніх регіонів зможемо розвинути необхідну інфраструктуру для малої авіації. Необхідним є створення школи для навчання пілотів. На основі оцінки спеціалістів можна стверджувати, що сегмент малої авіації є надзвичайно актуальним для Закарпатської області. Відповідно до заяви Президента України, а також згідно рекомендацій експертів, можемо стверджувати, що аеропорт Ужгород повинен бути логістичним хабом для різних видів транспортних сполучень. Сподіваюся, що даний захід допоможе випрацювати проектне рішення для всіх суміжних країн.»

Оскар Шестак, президент загальних зборів Саболч-Сотмар-Берег (Угорщина), наголосив, що Регіон Саболч-Сотмар-Берег впроваджує декілька проектів, пов’язаних з інфраструктурою, а співпраця в рамках проекту «Сучасна прикордонна інфраструктура – Успішний Карпатський регіон», має особливе значення для регіону Саболч-Сотмар-Берег.

5 років тому, було засноване унікальне об’єднання «Тиса», так як до нього було долучено Україну – не члена Євросоюзу. Також декілька років тому відбувалося впровадження проекту «Мала Європа», в рамках якої мобільність була визначена як пріоритет транскордонної співпраці. Відомо, що конкурентоспроможність регіону визначається рівнем розвитку його інфраструктури. Саме на покращення інфраструктури націлений проект «Сучасна прикордонна інфраструктура – успішний Карпатський регіон», завдання якого корелюють із стратегією розвитку транспортних систем в Угорщині: продовження автобанів до національних кордонів, а також їхнє з’єднання між собою за радіальним принципом. Іншим напрямком в рамках даного проекту є розвиток мережі велосипедних доріжок, а також інфраструктури для авіаційного сполучення. В даному аспекті важливо, що Університет Ньіредьгази протягом років готує пілотів для цивільної авіації. Враховуючи поточну ситуацію у Світі, в Європі та на транскордонному рівні, потрібно шукати нові рішення та долати нові виклики, для чого й існують такі проекти».

Іонел-Овідіу Богдан, президент ради повіту Марамуреш, привітав учасників круглого столу, та наголосив, що повіт Марамуреш завдяки культурному та історичному надбанні здатен виконати вимоги найвибагливіших туристів та гостей. Іонел-Овідіу Богдан визначив, що розвиток інфраструктури дозволяє суттєво посилити конкурентоспроможність регіону. Наявні можливості для усіх видів туризму та екстремальних видів спорту, зокрема дерев’яні церкви, які належать до спадщини ЮНЕСКО, а також 30 природоохоронних зон.
 
Іонел-Овідіу Богдан наголосив на важливості результатів роботи експертів та сподівається на ефективну співпрацю на рівні органів місцевого самоврядування, рад прикордонних регіонів задля розбудови ефективного транспортного сполучення.


 
Дору-Александру Лазар, віце-президент ради повіту Марамуреш, підкреслив, що розвиток аеропорту Марамуреш має великого значення для регіону – наразі ведеться робота задля того щоби встановити сполучення із сусідніми аеропортами. Фактично, основним завданням є надання можливості подорожуючим швидко діставатися аеропортів Угорщини, Словаччини та України з аеропорту Марамуреш. Разом із фахівцями необхідно обговорити такі можливості.
Іншим пунктом який потрібно виконати – це розробка спільного плану мобільності разом з іншими партнерами на тривалу перспективу, і який матиме ключове значення для транскордонної співпраці. Транскордонна співпраця залишається ключовим фактором розвитку громад повіту Марамуреш, і тому необхідно запроваджувати глибшу співпрацю в таких галузях як дигіталізація та захист навколишнього середовища.

Растіслав Трнка, Президент Кошицького самоврядного краю (Словаччина), привітав учасників круглого столу та зазначив, що Словаччина перебуває у складних умовах карантинних обмежень. Висловив сподівання, що після виходу з пандемії та відповідно до сучасних викликів буде розроблена достатня кількість інструментів для ефективної співпраці в галузі інфраструктури на транскордонному рівні завдяки проекту «Сучасна прикордонна інфраструктура – успішний Карпатський регіон». Розвиток ефективного сполучення між регіонами є надзвичайно важливе завдання, яке ми можемо досягнути завдяки спільними зусиллями та синхронізованим діям на транскордонному рівні.

Прес-реліз у форматі PDF

Прес-служба Міжнародної Асоціації «МАІРР»

Related Articles