26 січня 2022 року прикордонні регіони приєднались до конструктивних дискусій та експертних презентацій під час Круглого столу на тему «План Мобільності Транскордонного Співробітництва» проекту «MOBI», що реалізується в рамках Програми транскордонного співробітництва ENI Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна 2014-2020.
Захід відбувся за ініціативи самоврядного краю Саболч-Сатмар-Берег (Угорщина), а також за підтримки Ради повіту Марамуреш (Румунія), Ради повіту Сату-Маре (Румунія), Міжнародної Асоціації Інституцій Регіонального Розвитку «МАІРР» (Україна) та Кошицького самоврядного краю (Словаччина), за безпосередньої участі представників прикордонних регіонів, органів місцевого самоврядування, керівників департаментів містобудування та архітектури і експертів із Угорщини, Словаччини, Румунії, України. Круглий стіл відбувся у комбінованому режимі.
Зустріч було розпочато вітальними словами Іштвана Петрушки, заступник голови Закарпатської обласної державної адміністрації (Україна) та Іштвана Сабо, віце-президент Генеральної асамблеї, самоврядування регіону Саболч-Сатмар-Берег. Вони наголосили на важливості і унікальності Закарпаття і регіону Саболч-Сатмар-Берег, а також підкреслили, що наявна прикордонна інфраструктура та мобільність потребують суттєвого розширення існуючої мережі, реконструкції та формування нових транспортних коридорів і комунікацій. Також, було відмічено значення співпраці органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Карпатського регіону у сфері просторового планування територій, та акцентовано на важливій ролі реалізації проекту «MOBI» і високій активності його учасників.
Крім того, учасників Круглого столу привітали Брігітта Ласло, Рада регіону Саболч-Сатмар-Берег (Угорщина), Крістіна Штерн, представник повіту Сату-Маре (Румунія), Міхаела Літе, Рада повіту Марамуреш (Румунія), Домініка Ковачова, Кошицький самоврядний край (Словаччина) та Наталія Носа, виконавчий директор Міжнародної Асоціації Інституцій Регіонального Розвитку «МАІРР» (Україна).
Круглий стіл був розділений на декілька панельних дискусій, в рамках яких виступали представники різних країн, спеціальностей, органів місцевого самоврядування, керівники департаментів містобудування та архітектури і експерти з презентаціями на різну тематику. Так, в рамках першої панельної дискусії, присвяченої презентації завдань та результатів проекту «МОВІ», виступила Наталія Носа. Висвітливши дану тематику, вона у своїй презентації також наголосила на особливостях роботи і співпраці учасників проекту «МОВІ», а також на значенні вкладу кожного із учасників проекту в його реалізацію.
В рамках другої панельної дискусії на тему мобільності регіону Саболч-Сатмар-Берег виступали експерти Жолт Гьорчік, Динеш Сіладі, Роберт Ваш та Золтан Ковач. У своїх презентаціях експерти висвітлили різноманітні питання щодо регіону Саболч-Сатмар-Берег, а саме:
- просторове планування водного транспорту та альтернативних способів пересування;
- залізничний та повітряний транспорт;
- транскордонний і інтермодальний транспорт та електромобільність;
- громадський та вантажний транспорт.
Третя панельна дискусія проходила в форматі пленарного засідання на тему: «Регіональний розвиток та інструменти планування прикордонних регіонів». В рамках пленарного засідання виступали –Еде Дудаш, головний архітектор Самоврядування регіону Саболч-Сатмар-Берег; Микола Пігуляк, начальник управління містобудування та архітектури Закарпатської ОДА; Мартін Пуканчік, начальник відділу ГІС Кошицького самоврядного регіону; Соріна Раду, радник головного архітектора Марамороської повітової ради та Іонуц Мілітару, консультант в територіально адміністративній одиниці повіту Сату Маре. Доповідачі представили:
- схему планування Закарпатської області, а також генеральні плани населених пунктів;
- просторові дані регіональної інфраструктури у Кошицькому самоврядному краї;
- регламенти та інструменти регіонального планування в прикордонних регіонах повіту Марамуреш;
- мапування та візуалізацію повіту Сату Маре.
В рамках четвертої панельної дискусії, з презентаціями національних частин плану мобільності, виступали Людмила Козловська, Рейнхолд Стадлер та Зіновій Бройде. Доповідачі презентували:
- теперішній стан реалізації проекту, аналіз отриманих відомостей на основі проведеного опитування, та даних, зібраних в повіті Сату-Маре;
- транскордонні, міжнародні, міжрегіональні, місцеві зв’язки, що відповідають стратегії ЄС для Дунайського регіону.
Під час заходу були продемонстровані інструменти мапування, які використовуються під час реалізації проекту, а також було представлено результати впровадження цих інструментів і сформовано чітку структуру збору, обробки і візуалізації інформації.
Прес-реліз у форматі PDF
Прес-центр Міжнародної Асоціації «МАІРР»