26 січня 2022 року прикордонні регіони приєднались до конструктивних дискусій та експертних презентацій під час Круглого столу на тему «План Мобільності Транскордонного Співробітництва» проекту «MOBI», що реалізується в рамках Програми транскордонного співробітництва ENI Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна 2014-2020.
![](https://mobi.iardi.org/wp-content/uploads/2-11-1024x683.jpg)
Захід відбувся за ініціативи самоврядного краю Саболч-Сатмар-Берег (Угорщина), а також за підтримки Ради повіту Марамуреш (Румунія), Ради повіту Сату-Маре (Румунія), Міжнародної Асоціації Інституцій Регіонального Розвитку «МАІРР» (Україна) та Кошицького самоврядного краю (Словаччина), за безпосередньої участі представників прикордонних регіонів, органів місцевого самоврядування, керівників департаментів містобудування та архітектури і експертів із Угорщини, Словаччини, Румунії, України. Круглий стіл відбувся у комбінованому режимі.
Зустріч було розпочато вітальними словами Іштвана Петрушки, заступник голови Закарпатської обласної державної адміністрації (Україна) та Іштвана Сабо, віце-президент Генеральної асамблеї, самоврядування регіону Саболч-Сатмар-Берег. Вони наголосили на важливості і унікальності Закарпаття і регіону Саболч-Сатмар-Берег, а також підкреслили, що наявна прикордонна інфраструктура та мобільність потребують суттєвого розширення існуючої мережі, реконструкції та формування нових транспортних коридорів і комунікацій. Також, було відмічено значення співпраці органів місцевого самоврядування та виконавчої влади Карпатського регіону у сфері просторового планування територій, та акцентовано на важливій ролі реалізації проекту «MOBI» і високій активності його учасників.
![](https://mobi.iardi.org/wp-content/uploads/3-9-1024x576.jpg)
Крім того, учасників Круглого столу привітали Брігітта Ласло, Рада регіону Саболч-Сатмар-Берег (Угорщина), Крістіна Штерн, представник повіту Сату-Маре (Румунія), Міхаела Літе, Рада повіту Марамуреш (Румунія), Домініка Ковачова, Кошицький самоврядний край (Словаччина) та Наталія Носа, виконавчий директор Міжнародної Асоціації Інституцій Регіонального Розвитку «МАІРР» (Україна).
![](https://mobi.iardi.org/wp-content/uploads/4-8-1024x576.jpg)
Круглий стіл був розділений на декілька панельних дискусій, в рамках яких виступали представники різних країн, спеціальностей, органів місцевого самоврядування, керівники департаментів містобудування та архітектури і експерти з презентаціями на різну тематику. Так, в рамках першої панельної дискусії, присвяченої презентації завдань та результатів проекту «МОВІ», виступила Наталія Носа. Висвітливши дану тематику, вона у своїй презентації також наголосила на особливостях роботи і співпраці учасників проекту «МОВІ», а також на значенні вкладу кожного із учасників проекту в його реалізацію.
В рамках другої панельної дискусії на тему мобільності регіону Саболч-Сатмар-Берег виступали експерти Жолт Гьорчік, Динеш Сіладі, Роберт Ваш та Золтан Ковач. У своїх презентаціях експерти висвітлили різноманітні питання щодо регіону Саболч-Сатмар-Берег, а саме:
- просторове планування водного транспорту та альтернативних способів пересування;
- залізничний та повітряний транспорт;
- транскордонний і інтермодальний транспорт та електромобільність;
- громадський та вантажний транспорт.
![](https://mobi.iardi.org/wp-content/uploads/5-9-1024x576.jpg)
Третя панельна дискусія проходила в форматі пленарного засідання на тему: «Регіональний розвиток та інструменти планування прикордонних регіонів». В рамках пленарного засідання виступали –Еде Дудаш, головний архітектор Самоврядування регіону Саболч-Сатмар-Берег; Микола Пігуляк, начальник управління містобудування та архітектури Закарпатської ОДА; Мартін Пуканчік, начальник відділу ГІС Кошицького самоврядного регіону; Соріна Раду, радник головного архітектора Марамороської повітової ради та Іонуц Мілітару, консультант в територіально адміністративній одиниці повіту Сату Маре. Доповідачі представили:
- схему планування Закарпатської області, а також генеральні плани населених пунктів;
- просторові дані регіональної інфраструктури у Кошицькому самоврядному краї;
- регламенти та інструменти регіонального планування в прикордонних регіонах повіту Марамуреш;
- мапування та візуалізацію повіту Сату Маре.
В рамках четвертої панельної дискусії, з презентаціями національних частин плану мобільності, виступали Людмила Козловська, Рейнхолд Стадлер та Зіновій Бройде. Доповідачі презентували:
- теперішній стан реалізації проекту, аналіз отриманих відомостей на основі проведеного опитування, та даних, зібраних в повіті Сату-Маре;
- транскордонні, міжнародні, міжрегіональні, місцеві зв’язки, що відповідають стратегії ЄС для Дунайського регіону.
Під час заходу були продемонстровані інструменти мапування, які використовуються під час реалізації проекту, а також було представлено результати впровадження цих інструментів і сформовано чітку структуру збору, обробки і візуалізації інформації.
Прес-реліз у форматі PDF
Прес-центр Міжнародної Асоціації «МАІРР»