Робоча зустріч у рамках Круглого столу «Авіація у Карпатському регіоні»
Проект: Сучасна прикордонна інфраструктура – Успішний Карпатський регіон (МОВІ)
25 лютого 2021 відбувся захід «Авіаційне сполучення у Карпатському регіоні» проекту Сучасна прикордонна інфраструктура – Успішний Карпатський регіон (МОВІ), що реалізовується в рамках Програми ЄІС ТКС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020, ініційованого Радою повіту Марамуреш Румунії.
Захід відбувався за підтримки Закарпатської обласної ради, ради повіту Марамуреш та ради повіту Сату-Маре, обласної ради Саболч-Сотмар-Березької області ради та Кошицького самоврядного краю, за активної участі міжнародних інституцій, а саме: Міжнародної Асоціації Інституцій Регіонального Розвитку «МАІРР» та Асоціації прикордонних регіонів Європейського Союзу “AEBR”. Саме завдяки партнерству органів влади та самоврядування, інституцій регіонального розвитку, міжнародних організацій та професійних установ ми змогли організувати активну дискусію в цій складній темі.
Для інформації, примітка автора статті: “AEBR” – одна з найпотужніших міжнародних організацій, яка бере участь у формуванні європейської політики на рівні Європейського Союзу, до складу якої увійшли понад 100 прикордонних регіонів, органів самоврядування, єврорегіональних об’єднань, міжнародних організацій, які відіграють важливу роль на макрорегіональному рівні. “AEBR” акумулює кращий досвід європейських країн в різних сферах економічної діяльності, в тому числі у розвитку авіації. Мартін Гіллермо Рамірес, Генеральний секретар Асоціації європейських прикордонних регіонів “AEBR”.
Мартін Гіллермо Рамірес у своєму виступі надав практичні рекомендації щодо розвиток авіації та ролі регіональних та місцевих аеропортів та поінформував про досвід Європейських прикордонних регіонів та тенденції розвитку авіації на макрорегіональному рівні, розкрив важливість та перспективи авіасполучення у Карпатському регіоні, а також висвітлив кращі практики та можливості для регіональних аеропортів через кластерний підхід.
Мартін Гіллермо Рамірес: «Розвиток авіасполучення є достатньо контраверсійним питанням через виклики пандемії. Проте, існує потреба планувати заходи для відновлення потенціалу після подолання коронавірусу та його наслідків. Саме тому розвиток авіаційного сполучення в Карпатському регіоні є одним із основних елементів розвитку мережі регіональних аеропортів та інтенсифікації туристичного сполучення. В умовах сучасних викликів, регіональні аеропорти можуть відігравати важливу роль. У ході розвитку мережі регіональних аеропортів необхідно враховувати аспекти, пов’язані з типом місцевості та локацій, які розташовані далеко від великих інфраструктурних центрів, тому робота над покращенням інфраструктури повинна також врахувати поточний стан авіації в різних регіонах. Розбудова аеропортів є хорошим способом розвитку інфраструктури загалом, але, враховуючи тренди розвитку, необхідно забезпечувати критерії захисту навколишнього середовища, а також тенденцію переходу від вичерпних ресурсів до відновлюваних. У секторі безпосереднього будівництва аеропортів, визначення локацій та логістичних розв’язок наріжним каменем є комбінування різних транспортних сполучень, яке надає найбільшу перевагу вимогам та потребам споживача.
На рівні ЄС у Брюселі, йде мова про способи комбінування різних типів сполучення, і основними заходами і у сфері авіасполучення повинен бути відхід від централізованого планування та фокусування на можливостях та потребах регіонів. В даному аспекті співпраці на основі транскордонних зв’язків та добросусідства, інтеграція всіх видів транспорту може дати найкращий результат. Ефективно залучити приватний сектор для правильного розподілу інвестицій.
В сфері розвитку регіональних аеропортів основного значення набуває мультимодальність: координація взаємодії декількох аеропортів, які потребують підтримки задля дотримання відповідних стандартів та включення в мережу рейсів, яке відбудеться після належної підготовки логістичної бази та відповідної інфраструктури.
Мала авіація найкраще адаптується до потреб регіонів, проте пришвидшення розвитку будь-якого типу авіаційного сполучення є надзвичайно складним. Саме тому, послідовність кроків та координація дій партнерів проекту та зацікавлених сторін є ключовим аспектом, який дозволить ефективніше залучати та реалізовувати інвестицій. Карпатський регіон вважається зоною великих можливостей, тому його розвиток та процвітання впливатиме на економічні системи усіх країн-членів Карпатського регіону. В сфері малої авіації важливим є досвід спільних міжнародних авіаційних проектів, зокрема розвиток аеропорту Базель, який належить французам, але будувався за німецькі кошти. Звичайно, наразі важко порівнювати регіон Північного Рейну та Карпатський регіон, але такі приклади існують вже по всьому ЄС. Іншим прикладом є будівництво аеропортів малої авіації на кордоні Австрії та Німеччини, враховуючи запити регіонів для локального авіасполучення. Маленькі містечка та навіть селища приймають рішення про створення місцевих авіалокацій / аеродромів, що значно підвищує економічну активність та має великий результат при відносно невеликих капіталовкладень».
Наприкінці заходу Мартін Гіллермо, генеральний секретар Асоціації європейських прикордонних регіонів / Association of European Border Regions “AEBR” виступив на прес-конференції для українських Медіа та надав позитивну оцінку ініціативи «Авіаційне сполучення у Карпатському регіоні», яка потребує подальшого впровадження та має хороші перспективи відповідно до сучасних викликів.
Прес-реліз у форматі PDF
Прес-служба Міжнародної Асоціації МАІРР